Cs02252021

Last update01:06:38 PM

SPRACHWAHL:  Wechseln zur deutschsprachigen Ansicht

Back Ön itt van: Home Bemutatók 10 éve UMIZ 4 KIDS gyermekkönyvsorozat jubileumi bemutatója

10 éve UMIZ 4 KIDS gyermekkönyvsorozat jubileumi bemutatója

 

2010 októberében jelentek meg a sokszorosan kitüntetett UMIZ 4 KIDS gyermekkönyvsorozat első négy kötetei, melyek az UMIZ-Magyar Média és Információs Központ által kerülnek kiadásra.

Az idén, épp 10 évre rá, 2020. október 16-án a Felsőőri Református Egyházközség dísztermében került sor a jubileumi bemutatóra.

Kelemen László intézményvezető és Dowas Katalin, az UMIZ többnyelvű óvodapedagógiai bizottságának vezetője a 35-38-ik kötet bemutatását a Coronakrízis végett csak nagyon szűk körben tudták megvalósítani.

A református Egyházközség hangulatos udvarában készült néhány emlékkép után a 30 díszvendég az előre kijelölt és a COVID-szabályoknak megfelelő távolságban elhelyezett székeken helyet foglalhatott. Dowas Katalin moderátor többek között Christian Drobits osztrák szövetségi parlamenti képviselőt, Martin Zsivkovits gimnáziumigazgatót, Frauer Ludwig BMKE elnököt, Gaál Mihály MSCO elnökségi tagot, Hajszan Siegfried HKD elnököt, Szabó Ottiliet, Kádas Richárd lelkészt, Manfred Wagner Vasvörösvár község polgármesterét, Ruzsa Andrea óvodavezetőt és az Osztrák Rádió és Televízió munkatársait is köszönthette.

Egy rövid bevezető után a „Jó napot, mondja minden gyermek!” ének hangzott el. A délután folyamán négy interaktív könyvbemutatóra került sor az őrvidéki népcsoportnyelveken. Havasi Orsolya, Binder Gyönygyi asszisztálásával a „Jakab a kisbogár” kötetet mutatta be. Jakab nem halgat szüleire és felfedező útjain veszélybe kerül. Vajon menekülni tud majd Jakab a vaddisznó, a róka, a varjúk és a mókus elől?

A gyermekkönyvsorozat létezése óta az UMIZ a HKD-Horvát Kultúregyesülettel is szorosan együttműködik. Wagner Marijana és a güttenbachi Wukovits házaspár segítségével már számtalan helyen kerülhetett sor mesekönyvmozik megrendezésére is. A horvát nyelvű bemutatót ez alkalommal Zsivkovits Martin, a Felsőőri Kéttannyelvű Szövetségi Gimnázium igazgatója tartotta. Ő a „Boldog új évet kívánok!” kötetbe merült el, melyben Gergely hóember december 31-én váratlanul ki lesz szakítva éjjeli álmából. Miért is van tüzijáték, miért sétál el előtte a gyilkos galóca, a patkó, a katicabogár stb. ?

Harmadik lektorként Windisch Annika óvodapedagógus szerepelt, aki német nyelven nagyon lendületesen mutatta be a következő mesét. A „tarka-barka szülinap” könyv egy gólyáról szól, aki születésnapi ajándékként tarka színű tollakat kap. Vajon csak előnyökkel jár ez a feltünő színes tollazat?

A negyedik könyvet Jencsik Eleonóra mutatta be magyar nyelven. Egyben a jelenlévő vendégek több ősszel kapcsolatos fogalmat is elsajátíthattak. „Őszi kirándulás Andrással” egy papírsárkányról szól, aki az ősz gyümölcseit gyűjti össze és közben egy törpével is megismerkedik ...

Lazításként az egyes programpontok közt gyermekek adtak elő különféle rövid darabokat. A „Hulla szilva a fáról” című éneknél, melyet Rózsa Jázmin előadásában hallhatták a vendégek. A gitárkíséretet, valamint a z „Őrömóda” című dalt szólógitáron Tóth Boglárka adta elő. Nagy sikert aratott Békés Marika is, aki az „Őszi nyuszi” című verset szavalta el. Szabó Janika a „mesét kérek” című versben (Nagy Bandó Andrástól) szüleit arra kérte, hogy TV-nézés helyett inkább mesét olvassanak neki fel.

Ez az UMIZ 4 KIDS csapatának szintén kívánsága. A gyerekek, szülők és nagyszülőket olvasásra, felolvasásra szeretné ösztönözni. A magyar – német és burgenlandi horvát nyelvű gyermekkönyvek, a jubileumi kötet és a hangoskönyvek az olvasás fiatalkori érdeklődését, a szúkincs bővítését és a mesék titokzatos világába történő elmélyülést ösztönzi, immár 38 könyvvel.

A rendezvény a könyvasztal mellett zajlott ki, ahol Höfler Katalin szakavatott módon mutatta meg az érdeklődőknek a köteteket. Egy kis, a korona-krízis szabályai szerint felkínált büfét Dowas Valéria kezelte.

Az UMIZ, előzetes bejelentkezés alapján, minden érdeklődőt meghív az alsóőri Öreg Iskola épületébe, ahol bárki betekintést nyerhet az új kötetekbe. Az intézmény természetesen könyvrendeléseket is teljesít bel- és külföldön egyaránt. Amelyest a korona helyzet ezt lehetővé teszi óvodák, elemi iskolák, könyvtárak és egyéb intézmények számára mesekönyvmozikat is felkínál. További információk a www.umiz.at honlapon találhatók ill. helyben (Alsóőr, Templom sétány 4) alatt is beszerezhetők.

 

Felvételek a rendezvényről- Cloud based import: Eredeti képanyag a Flickr.com oldalon

{gallery}http://www.flickr.com/photos/umizinfo/sets/72157716542665457/{/gallery}

 

Szakterületek

Irodalom

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Nyelvtudomány

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Óvodapedagógia

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Régészet

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Művészet

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Helytörténet

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Egyesületek

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

UMIZ - Press

 • Információ
 • Kapcsolat
 • Projektötletek
 • Tagsági kérelem

Könyvajánlat

Alsóőr régi felvételeken -
Unterwart in alten Aufnahmen 

Buchempfehlung

Kétnyelvű dokumentált képeskönyv több mint 300 régi fényképfelvétellel.

Keménykötés, A4-es formátum, 160 oldal

Megvásárolható EUR 15.- nyomdai áron intézményünknél.